Meta

Meta – Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

Merhaba, bugün seninle Meta Reklam Yöneticisi’nde nasıl etkili bir hedef kitle oluşturabileceğimizi konuşacağız. Meta ile; Facebook, Instagram ve daha birçok farklı platformda reklam vermek mümkün. Bu kanallarda ilgili kitleye en iyi nasıl ulaşabiliriz? Birlikte aşağıda inceleyelim.

Öncelikle Meta Reklam Yöneticisi’nin kurulumu, dönüşümlerin ve olayların takibi ile ilgili bu yazıda detaylı bir bilgi yok. O kısımlarda halen bir eksiğin varsa, çok yakında eklenecek yazılarımda birlikte Meta’nın derinliklerine ineceğiz.

Bu yazının amacı; Meta içerisindeki kitle türlerine değinmek ve strateji olarak neler yapılabileceğine dair ipuçlarından bahsetmek.

Hedef Kitle Tanımı

Hedef kitlenin tanımı, reklam verilecek hesabın hizmet alanına göre oldukça değişken bir durum. Bu sebeple, reklam verilecek hesap ile ilgili bilgi durumunu ikiye ayırmak gerekiyor.

  • “Sektörde yer alan firmalara, hitap ettikleri kitleye hakimim”: Bir saç ekim firmasının performans pazarlama yöneticisi olduğunuzu varsayalım. Sizden hali hazırda hizmet alan kişilerin yaş, bölge, medeni durum, meslek, sahip oldukları arabanın markası vb. aklınıza gelebilecek tüm detaylarını düşünüp not etmeniz gerekli.

Meta içerisinde; kaydedilen hedef kitle, özel hedef kitle ve benzer hedef kitle olmak üzere temelde üç farklı hedef kitle türü mevcut. Bu hedef kitleleri en iyi şekilde yönlendirebilmek için müşteri kitlene ait bilgileri not olarak tutman gerekiyor.

  •  “Sektöre yeni girdim, ilk defa bu alanda bir müşteri ile karşılaştım”: Her gün yeni bir şeyler öğrendiğimiz aşikar. Her sektörün apayrı dinamikleri var ve farklı stratejileri haznemizde bulundurmamız gerekiyor. Yeni bir sektör ile karşılaştığımızda, hangi reklam kanalının performans göstereceğini tahmin etmek zor olabilir.

Daha önce yer almadığınız bir sektöre ait ufak bir anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra, hedef kitlenin neler aradığını belirlemek önemli. Ondan sonraki adım, bu hedef kitle nasıl içeriklere dönüyor? Bunun cevabını aramak gerekli. Örneğin, ilgili kitle sürekli olarak Youtube videosu izliyor olabilir. Meta içerisinde de video kreatifine ağırlık vermemiz gerektiğini anlayabiliriz. Tepki verdikleri alanları tahmin ettikten sonra bir test sürecine girmemiz gerekli.

Doğru Kitleye Ulaşmanın Yolları

Meta içerisinden çok çıkmak istemiyorum bu yazıda. Bu sebeple anahtar kelime araştırması, kitle analizi için yardımcı araçların kullanımı, rakip analizi vb. birçok konuya başka bir yazıda değinebiliriz. O yazının ana hattı tamamen bu detaylardan oluşabilir.

Bu yazıda önemli olan, elimizdeki bilgileri nasıl değerlendireceğimiz. İlk olarak, kampanya amacımızı Meta içerisinden seçiyor, sonrasında reklam seti aşamasına kadar ilerleyip hedef kitle başlığının altında duruyoruz.

meta reklam yoneticisi hedef kitle

Önümüze ilk gelen soru; Orijinal hedef kitle mi, Advantage+ hedef kitlesi mi? Bu sorunun net bir cevabını duyduysanız, yavaşça oradan uzaklaşın.

Advantage+ ile Meta, en uygun olduğunu düşündüğü kitleye reklamlarınızı göstermeyi hedefliyor. Advantage+ ile gerçekten önemli başarı elde edilebiliyor. Kitleyi kendiliğinden optimize ettiği için, reklamlar belirli bir süre sonra genelde yükselen bir grafik elde ediyor.

Özellikle dönüşüm kurulu olan hesaplarda Advantage+ için bir kaynak ayrılmasının mutlaka gerekli olduğunu düşünüyorum. Reklamları soğuk ve sıcak kitle arasında harmanlayarak, reklamınızı gören kullanıcıların daha fazla önüne çıkarabiliyor.

Küçük çapta bir remarketing yapması, reklamlarınızın bir kullanıcıya gösterilme sıklığını da artırıyor.

Ben, kampanya özelinde Advantage+ veya Manuel olarak ikiye ayrım yapıyorum. Bu yazıda, işin manuel kısmına daha çok değineceğiz çünkü müdahale edilebilir düzenlemeler ile halen kendi istediğimiz kurguya daha rahat ulaşabiliyoruz.

Orijinal Hedef Kitle

B şıkkı orijinal hedef kitle ile ilerlemek istediğimizde, aşağıdaki görsel ile karşılaşıyoruz.

meta orijinal hedef kitle

Görmüş olduğunuz orijinal hedef kitle ayarlarını, Meta paneli içerisinden “kaydedilen hedef kitle” olarak da yapılandırabiliyorsunuz. Her kampanya, her reklam seti için ayrıca uğraşmak istemeyenler için kaydedilen hedef kitleyi kullanmak daha pratik olabilir.

İlk olarak konum alanını belirlememiz gerekli. Lokal bir işiniz yoksa, Türkiye harici konumları bölmek burada genelde tercih ettiğim bir yol değil.

Bir e-ticaret firması düşünelim; mayo, bikini vb. yazlık ürünler satsın. Bütün Türkiye’yi hedeflemek mantıklı gelmeyebilir ilk etapta. Erzurum’daki insan mayoyu ne yapsın? Gibi düşünceler elbette akla ilk gelen. Fakat konum bazlı bir strateji, milyonları ilgilendiren ürün ve hizmetlerde çok fazla verim alınabilen bir strateji değil.

Burada, konum olarak Türkiye’yi seçmek ve aşağıdaki diğer hedef kitle detayları ile daraltmayı gerçekleştirmek daha sağlıklı bir yol. Yaz sezonuna ait ürünlere en çok ilginin İzmir, Antalya ve İstanbul gibi illerde olacağı elbette aşikar. Fakat, diğer illerdeki talepleri kaçırmak ne kadar mantıklı? Zaten hedef kitleyi daraltırken ilgi alanlarını kullanacağımız için, burada konumu daraltmak genelde çok mantıklı olmaz.

Tabii ki bu söylediğim bütçenize, kampanyanızın süresine vb. birçok şeye doğrudan bağlı. Günlük bütçeniz reklamın yeterli erişim almasına bir engel ise, ilgi alanıyla birlikte konumu da sınırlandırmak bir çözüm olabilir. Çok küçük bir bütçe ile milyonlarca kişiyi hedefleyip sonuç almayı beklemek olumlu sonuçlanmayacaktır.

Genel mantık şu ki; milyonlarca insanın ve farklı yaş, cinsiyet ve bölgeden insanların ilgisini çekebilecek ürünlerde konumu, dili ve cinsiyeti sınırlandırmıyoruz.

Satacağınız ürünün türüne bağlı olarak, tek yapmanız gereken yaş sınırı koymak olabilir. Uç noktalardan uzaklaşmak harici bir ayarda bulunmak “test” aşamasında iken önerdiğim bir yol olmaz. “Benim sattığım ürünü kesin 26-32 yaş arası daha fazla alır”, diyebilmek için gerçekten çok spesifik bir alana hitap ediyor olmanız gerekli.

Bu aşamadan sonra kitlemizi ilgi alanlarına, davranışlarına veya demografik bilgilerine göre daraltabiliriz.

meta ilgi alanlari

“Şununla eşleşen kişileri dahil et” alt başlığı altında, hepsini keşfetmenin mümkün olmadığı kadar çok farklı kitle mevcut.

meta hedef kitle boyutu

Burada ilgi alanımızı seçtikten sonra, panelin sağ tarafında tahmini hedef kitle büyüklüğünü görüntüleyebiliriz.

Şimdi kendimize sormamız gereken soru şu; Türkiye’de mayo veya bikini ile ilgilenen 40 milyon kişi gerçekten var mı? Kitlemizi belirlerken, akla mantığa aykırı bir gizli formülden bahsetmeyeceğim. Yaptığımız her aşamanın bir açıklaması ve anlamı var. Şunu unutmayın ki, hedef kitleyi belirlerken tek bir doğrudan söz edemeyiz.

Birebir aynı sektöre ve kitleye hizmet veren başka bir dijital pazarlama uzmanı, farklı bir kitleyle de başarı elde edebilir. Burada önemli olan; kampanyayı oluşturduktan sonra dönüp baktığımızda, kendimize bu kampanyanın amacını ve kitlesini mantıklı bir şekilde açıklayabilmek.

Sorunun cevabına gelirsek, elbette Türkiye’de 40 milyon kişinin mayo ve bikini ile ilgilenmesi ve hedefleyeceğimiz kanallarda yer alması çok mantıklı değil. Hedef kitle ayarlarında, “daha fazla tanımla” ifadesini görüyoruz.

hedef kitle daraltma

Daha fazla tanımla aşamasında; “mayo ilgi alanı olan kitle içerisinde olup aynı zamanda da burada seçeceğimiz kitle ile eşleşen kişileri hedefle”, demiş oluyoruz.

meta etkilesimdeki musteriler

Daha fazla tanımla kısmında, yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere “ayrıca şunlarla da eşleşmeli” dediğimiz kitleyi seçiyoruz.

Burada çok sık kullanılan kitlelerden biri, etkileşimdeki müşteriler ismindeki bir davranış kitlesi. Bu kitle, geçen hafta “şimdi alışveriş yap” eylem düğmesine tıklayan kişilerden oluşuyor.

Bunu da seçtikten sonra, hedef kitlemizin boyutuna tekrar bakalım.

hedef kitle tahmini boyut

Az önce, 40 milyon kişinin bulunduğu tahmini hedef kitlemiz yaklaşık 15 milyona düştü. Daha mantıklı bir hale getirmiş olduk.

İlgi alanları ve öneriler kısımlarından, bu ve benzeri birçok hedef kitleyi tanımlayarak kitlenizi oluşturabilirsiniz. Hariç tutma kısmı ile, geniş olan kitlenizi özelleştirebilirsiniz.

A/B testi yaparken veya ortak bir amaca ait farklı özelliklerde reklam setlerine sahipsem, hariç tutma kısmını çokça kullanıyorum.

Sıklık oranını artırmak istediğim bir remarketing kampanyasında, iki farklı reklam seti kurgulayıp bir reklam setinde “web siteyi ziyaret eden tüm kullanıcıları” hedefledim. Ardından, meta içerisindeki katalog reklamları ile etkileşime geçen kitleyi hariç bıraktım. Bu sayede, web sitemi ziyaret etmiş ama Meta içerisindeki katalog reklamlarımı görüntülememiş kitleye ulaşmış oldum.

Diğer reklam setinde ise, sadece meta içerisinde ürün kataloğum ile etkileşime geçmiş kullanıcıları hedefledim. Bu sayede, katalogla etkileşime geçmiş olan kitlenin tepki verdiği kanal olan örneğin Instagram kanalında daha çok reklam ile karşısına çıkmış oldum.

“Tüm kullanıcılar” olarak hedeflediğim set içerisinde, ilerleyen günlerde Meta’dan bir katalog reklamı ile karşılaşan, otomatik olarak 2. reklam setinin hedef kitlesi haline geldi.

Tabii ki burada amaç çok önemli. Bir platformda 10-15 kere karşısına çıkmak, her zaman iyi değildir. Belirli bir süre sonra, tepki vermeyen ve aksine reklamlarınızdan dolayı olumsuz deneyim yaşayan bir kitle edinmiş olabilirsiniz. Burada doğru plan yapmak gerekiyor.

Sıklık Oranı: Reklamlarımızın aynı kullanıcıya kaç kere gösterildiğini ifade eder. Bir reklam hesabında, sıklık sayısı çok önemli bir metrik olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, bütçemizin tamamını farklı kişilere ayırdığımızda, reklamlarımızın gösterim sıklığı 1e yaklaşır. Her farklı kişiye mümkün olan en az sayıda reklam göstermek istiyorsak bu sayı çok küçük olmalı. Eğer bir kişiye reklamlarımızı birden fazla kez göstererek, onu yakalamak istiyorsak, sıklık sayımızı belirli bir oranda artırmayı hedeflemeliyiz.

Benzer Kitle

Özel Hedef Kitle

0

User Rating: 4.45 ( 4 votes)
Başa dön tuşu