Hakkımda

Merhaba, ben Kazım Gökay Çiftci.

Bu yazıda seninle kişisel serüvenimi paylaşmayı amaçlıyorum. İş hayatım, eğitim geçmişim, uzmanlık alanlarım… Kısacası, beni tanımlayan detaylar bu yazıda yer alıyor.

Dijitale İlk Adım

2015 yılında, oldukça ufak çapta olan e-ticaret girişimimi kurarak dijital dünyaya adımımı attım. Ağırlık malzemeleri üretimi yaptığım bu girişimde; sahibinden, letgo, gittigidiyor gibi platformlarda satış yaparak e-ticaret ve pazarlama tecrübesi kazandım.

dijitale ilk adim spor dunyasi

Aslında bu işe adım atmam oldukça ilginç oldu. Eski bir basketbolcuyum ve alt yapıda basketbol oynarken, neden fitness salonlarına bu kadar para ödüyorum? Sorusuyla, dumbell almaya karar verdim. Bu karar anı, hayatımı değiştiren ve dijitale adım atmamı sağlayan kırılma noktası oldu. Satın aldığım dumbell vb. malzemeleri acaba satabiliyor muyum? Düşüncesiyle e-ticaret platformlarına yükledim. Talep olduğunu gördüm ve radikal bir kararla ilk girişimimi hayata geçirdim.

Dijital ile gelir elde edebileceğim neredeyse her alanı deneyimlemeye başladım. Adobe Premier Pro, Photoshop, After Effects programları üzerinde kendimi geliştirdim. Bu araçlarla; kartvizit tasarımı, logo tasarımı, video düzenleme ve animasyon gibi işler yaptım.

Adsiz tasarim 1

Bionluk, Armut, Fiverr gibi freelance platformlarında bu işleri gerçekleştirdim. Yarı-profesyonel olarak yürüttüğüm bu işler, ilgilendiğim alanın SEO ve dijital pazarlamaya kaymasıyla yavaş yavaş sona erdi.

Adsiz tasarim 2

Daha az efor harcayarak işime yarayan görseller üretebildiğim için, şu an aktif olarak sadece Canva kullanıyorum. Bu işleri, “hizmet” olarak sunmamın çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Müşterilerimden bu konuda bir talep geldiğinde veya bir ihtiyaçları oluştuğunda bu alanlara girmeyi daha sağlıklı buluyorum.

Eğitim Serüvenim

Üniversite’de Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tercih ettim ve HTML, CSS, Javascript, R gibi programlama dilleri ile tanıştım. Bu alanlarda, ufak çapta çalışmalarım oldu fakat kendimi bir “yazılımcı” olarak hiçbir zaman tanımlamadım. Hiçbir programlama dilinde profesyonel seviyede değilim, hatta hepsinde başlangıç düzeyinde olduğumu söylesem yeridir.

Adsiz tasarim 3

Şu anki yaptığım işin teknik detaylarını daha iyi algılamamda ve çok ufak müdahaleler ile işimi daha iyi yapmamda bu diller yardımcı oluyor diyebilirim. Örneğin Google ADS içerisinde basit bir komut dosyası yazmam gerektiğinde ya da bir kaynaktan edindiğim komut dosyasını özelleştirmek istediğimde bu bilgileri kullanıyorum.

SEO ve SEM

SEO ile tanışmam, kendi Youtube kanalımın organik büyümesini sağlamak amacıyla oldu. Araştırmalarımı paylaştığım bu kanalda 50den fazla video yayımladım. Kanal ve videolar şu an pasif durumda.

kazim gokay ciftci youtube

Bu süreçte öğrendiğim Google ADS, Meta ve SEO alanlarında, işlerimi bir süre Freelancer olarak yürüttüm. Aynı dönemde, üniversitemdeki veri analizi derslerinde gördüğüm KNN Algoritması, Regresyon Analizi vb. farklı metotlar, dijital pazarlamadaki bakış açıma katkı sağladı.

Reklam Platformları ile Tanışma

İlk müşterimi nasıl aldım? Biraz bundan bahsetmek istiyorum çünkü sektöre ilk adımı atmak çok kolay gibi görünse de, kendimize koyduğumuz sınırlar sebebiyle ilerlemekte zorlanabiliyoruz.

İlk işimi, herhangi bir bilgim olmadan aldım. Evet, altını çizmek istiyorum “herhangi bir bilgim olmadan”. Google ADS ve Facebook Business Manager içerisine girmişliğim dahi yokken, Freelancer platformlarından birinde cahil cesaretiyle “reklam uzmanı” ilanı açtım.

Bu ilan sayesinde bana ulaşan bir kişi, müşterim olduğu anki heyecanımı ve vicdan azabımı size anlatamam. Ödemeyi peşin ve haftalık olarak almıştım. Sabaha kadar uyumayıp dijital pazarlama nedir? Reklam nasıl verilir? Gibi videolar izleyerek dijital reklamcılığı öğrenmeye çalıştığımı hatırlıyorum.

İşi aldığım hafta, bayram haftasıydı ve cirolar yaklaşık 2 katına çıkmıştı. Şansım yaver gitti anlayacağınız ve uzman olmadığım anlaşılmadı. Fakat, o işi aldığım günden itibaren belki de günde ortalama 8-9 saat dijital pazarlama videoları izliyordum. Aynı dönem Udemy vb. platformlardan birçok eğitim izledim. Kısa bir süre sonra haksız aldığım işi, hak etmeye başladım.

Elbette bu önerdiğim bir yol değil fakat sektöre bir yerden başlamak gerekiyor ve hiçbir zaman hazır olmayacağımızı anlamamız gerekiyor. Her gün yeni bir şeyler öğreniyorum, yeni bir case study karşıma çıkıyor. Her müşterinin birbirinden farklı ihtiyaçları ve beklentileri oluyor.

Bu yüzden, işin temel mantığını öğrendikten sonra basit düzeyde de olsa hizmet vermeye başlamanın gelişmekteki tek yol olduğunu düşünüyorum.

Profesyonel Hayatım

Şu an profesyonel olarak hizmet verdiğim tek alan “Dijital Pazarlama”. Kazimgokay.com bir blog sitesi ve e-ticaret, SEO, grafik tasarım gibi alanlarda da içerik görebilirsiniz. Her alanın uzmanından ders almanın değerli olduğunu düşünüyorum. Dijital pazarlama haricinde kapsamlı bir eğitim verebilecek iddiam yok fakat yaşadığım tecrübeleri ve bazı ipuçlarını paylaşacağım bu kategorilerin de okuyucuya katkı sağlayacağına inanıyorum.

dijital pazarlama egitimi

 

İlerleyen zamanlarda, hazırlamakta olduğum kapsamlı bir dijital pazarlama eğitimi paylaşacağım. Bunun yanında; Wordpress, SEO uyumlu içerik yazımı, pazaryerlerinde satış vb. birçok konuda eğitimler paylaşmayı düşünüyorum.

Web sitemdeki içerikler veya eğitimlerim ile umarım sana katkı sağlayabilirim. Görüşmek dileğiyle..

Soru, eğitim ve hizmet talepleri için iletisim@kazimgokay.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsin.

Başa dön tuşu