fbpx
Kişisel Gelişim

Yanlış Seçimi Anlama Yolları

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere; yaptığımız seçimlerin doğru olup olmadığını anlama konusunda bazı ipuçları vereceğim. Yazımı okuduktan sonra daha iyi karar verebilecek ve yaptığınız hataların farkına varabileceksiniz. Keyifli okumalar dilerim.

Seçimlerin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Gün içinde hepimiz sürekli karar veriyoruz. Bu kararların hepsi doğru olmayabiliyor. Elbette zararın neresinden dönülse kardır. Bizler hayatımızda doğru adımlar atarsak, maddi ve manevi kazancımız da çok olur. Kararlarımız hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız; https://kazimgokay.com/karar-ver/ adresindeki yazıma göz atabilirsiniz.

Yanlış seçimi anlama yollarını merak ediyorsanız, zaten seçiminize karşı bir şüphe duyuyorsunuzdur. Şüphe her şeyin başlangıcıdır ve bize kararımızın doğru olup olmadığı konusunda bazı ipuçları verir.

Beğenmediğimiz Her Şey Yanlış Mıdır?

Burada asıl konuşulması gereken yanlış seçimlerin farkına varamadığımız durumlar ya da yanlış sandığımız ama aslında doğru olan durumlar. Hislerimiz elbette önemli ama bazen bize yanlış gelen bir şey, bizim için çok yararlı olabiliyor. Bazen de bile bile o yanlışa devam ediyoruz. Zararlarını o an kavrayamıyoruz.

Ben bu konuyu, evrensel ve bireysel çizgi olarak ikiye ayırıyorum. Bireysel çizgi, tamamen anlık ve hissiyatlar ele alınarak ortaya çıkan bir yaklaşımken evrensel çizgi de ana hatlarını değiştiremeyeceğimiz ve içinden çıkamayacağımız kurallardır. Yani, olaylara ve durumlara karşı evrensel bir ahlak ve doğru anlayışı çerçevesinde ilerlememiz gerektiğine inanıyorum.

Hayatı hep bir yol şeklinde tanımlarım. İnsansa araba gibidir. Hayal edin, bir arabasınız, istediğiniz zaman havalanıp o yolun dışına çıkabilir misiniz? Hayır, o yoldan gitmeniz gerekiyor. Yolda ilerlerken, karşı şeride de geçemezsiniz, kaza olur. Fazla yavaşlarsanız, arkadaki araba çarpar, bu da olmaz. Çok hızlı giderseniz de ceza yersiniz. Ama uygun zamanda şerit değiştirebilirsiniz. Baktınız yol sıkıştı, kornoya basıp, öndekilere uyarıda da bulunabilirsiniz.

Ne Yapmalı?

Demem o ki; bizler belirli sınırlar içinde, özgür canlılarız. Hayatta çok hızlı gidersek, haddimizi aşar ve takılır düşeriz. Fazla yavaş da gidemeyiz, ya geride kalırız, ya da birilerine engel oluruz. Bu yüzden sürekli ve hız sınırını aşmadan ilerlememiz gerekiyor. Bütün bu zamanın, döngünün dışına çıkacak güce sahip değiliz. O zaman belirli çizgiler içinde kendimize özgürlük alanı oluşturmamız lazım.

Seçimlerimiz eğer bizi yavaşlatıyorsa, yanlıştır, hayatımızda ilerlememize engelse yanlıştır. Uçmaya çalışıyorsak yanlıştır. Evet, hayal gücünün sınırı yoktur. İnsanın da kendine basit sınırlar koyması doğru olmaz ama ana hatlarımızı ihlal etmeye çalışırsak, büyük bir hata yapmış oluruz. Hayal gücü ya bu, parayla satılmıyor sonuçta. İsteyen istediğini hayal edebilir ama gerçek dünyada sınırlar bizi hayatta tutar, tıpkı yoldaki şeritler gibi.

Yanlış Seçimi Nasıl Anlarız?

Bir seçimin yanlış olup olmadığını; bahsettiğim çizgilerin dışına çıkıp çıkmamasıyla anlayabiliriz. Sabit bir ahlak anlayışın varlığı, inandığımız doğrudan sapmamakla olur. Bu ahlaki ve doğru anlayışımız din ya da toplum etkisiyle ortaya çıkmış olmalıdır ki evrensel olsun. Toplumun, çoğunluğun içselleştirdiği ve kararlaştırdığı yazılı olmayan kurallardır bu ahlak ya da dinin bize doğru yanlış diye belirttiği, uyardığı sınırlardır. Bir ana yapı üzerinden yorumlamak her zaman daha sağlıklıdır. Seçimimizin mantıklı ve bu evrensel çizgiye uygun olması gerekliliği bizim yanlışımızı görmemizi sağlar.

Öte yandan, hayata dair bir amacımız olmalı ve seçimlerimizin hayat amacımızı destekleyici olması gerekiyor. Hayat amacı mutlu olmak olan bir birey, mutsuz olacağını bile bile bir evlilik yapmamalı mesela. Ya da amacı iyi insan olmak olan biri, mafya olmayı seçmemeli. Bunlar bariz ve anlaşılabilir örnekler ama hayatta ufak tefek detaylarda kendimize, inancımıza, amacımıza ihanet edebiliyoruz.

Doğru ve Yanlış Nedir?

Yanlışı ve doğruyu da sadece ahlaka uygunluğu ya da hayatımızın amacına uygunluğu ile değerlendiremeyiz tabii ki. Şöyle düşünün, ahlaklı bir iş yapacaksınız, hayatınızın amacına da uygun. Örneğin; insanlara yardım edeceksiniz. Bunun için bir milyon liranız var; bu bir milyon lirayla ayda bin liradan yaklaşık 100 aileye bir yıl boyunca destek sağlayabilirsiniz. Evet, bu yaptığınız ahlaklı, amacınıza uygun, yolunuzda da ilerliyorsunuz. Ama sonunda ne oldu? Paranız bitti, yardım ettiğiniz aileler de eski hallerine geri döndü. Yaptığınız yine iyi ama, süreklilik sağlamadı. Onun yerine bir milyon liralık bir iş kurup 100 aileye ekmek kapısı olsanız, yıllarca devam edecek bir fayda sağlamış olursunuz. Eğer bunu yapmıyorsanız da seçiminize yanlış diyebilirsiniz. Bu bir örnek sadece, siz daha da çeşitlendirebilirsiniz, rakamlara takılmayın.

Doğru Karar Vermek İçin 5 Metot

Sonuç olarak bir seçimin doğruluğuna ve yanlışlığına temelde 5 faktörle karar verebiliyoruz;

  1. Hayat amacımıza,
  2. Ahlaki çizgimize,
  3. Akıl ve mantığımıza,
  4. Hislerimize,
  5. Tecrübelerimize Uygunluğu ile.

İşin felsefi olan kısmı bitti, temelini anladık. Peki yaşadığımız olaylara nasıl aktaracağız bunu? Kısa bir  örnekle sizlere anlatayım.

İş hayatında bir antlaşma yapacaksınız diyelim. Karşıda iki tane inşaat firması olsun. A firması ile antlaşmaya karar verdiniz. Sormaya başlayalım; 1.si yapacağınız iş hayat amacınıza uygun mu? Sorduk, kendimize. Diyelim ki evet, yapacağımız inşaat projesi amacıma uygun. 2. si Ahlaki çizgimize uygun mu? Evet, insanların canına kast etmeyeceğiz, düzgün bir iş yapacağız. 3.sü akıl ve mantığımıza uygun mu? Evet, o bölgeye böyle bir bina yapılır, maliyeti, getirisi ideal. 4.sü hislerimiz ne diyor? İçimize sindi bu proje, yapılabilir. 5.si tecrübelerimiz ne diyor? Daha önce benzer bir iş yaptık, sorun yaşamadık, gayet de mutlu olduk. O zaman tamam, bu seçim bizim için doğrudur. Bu metotla her konuda verim alabilirsiniz. İş, aşk, arkadaşlık, aklınıza ne geliyorsa.

Sonuç

Yaptığınız seçimlerde bunlardan biri veya birkaçı eksikse, tekrar gözden geçirmenizi ve mümkünse seçiminizi değiştirmenizi öneririm.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Aşağıda video halini izleyebilir ve Youtube kanalıma abone olabilirsiniz. Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu