fbpx
Sorgu Vakti

Sorgu Vakti Nedir?

Sorgu Vakti kanalı ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz. Sizlere kanalın kuruluş aşamasını, amacını açıkladım. Kendi fikirlerimin oluşumunu ve vizyon ile misyonumu paylaştım. Bu yazı sizlerin, benim ve kanalım hakkında bilgi almanız için tasarlandı. Eğer yalnızca benim hakkımda bilgi almak istiyorsanız sizi https://kazimgokay.com/kimdir/ adresine yönlendireceğim. Eğer cevabını bulamadığınız sorular varsa yazı sonunda bana mail atmanızı isteyeceğim. Sizlere cevap vermekten memnuniyet duyacağımı bilmenizi isterim. O zaman yazıya geçmenizin vakti geldi 🙂 Keyifli okumalar dilerim.

Sorgu Vakti Tanımı?

Sorgu Vakti; insanları düşündürmeye yönlendiren bir girişimdir. Kişisel gelişimin hayatta çok önemli olduğuna inanan Sorgu Vakti ailesi; video ve bloglar aracılığıyla insanlara ulaşmaktadır. İnsanlara kişisel gelişim, felsefe, edebiyat gibi alanlarda bilgiler veren Sorgu Vakti kanalının Youtube’da dört bin abonesi vardır. Sorgu Vakti tamamen iyi niyetli bir eğitim kanalıdır. Fark ettiğiniz üzere Sorgu Vakti ailesinden bahsediyorum. Evet, yanlış okumadınız; Sorgu Vakti’ne kendi kanalım demektense genelde 3.tekil şahıs ile anlatmayı tercih ediyorum. Çünkü bu proje yalnız benim değil, hepimizin. Aşağıda kanalın kuruluş amacında belirttiğim gibi biz beraber sorgulayacağız. Ayrıca, birlikte düşünüp hayatımızı anlamlı hale getireceğiz. Anlamlı hale getirmekle de kalmayıp çevremizdeki insanları okumaya, düşünmeye yönlendireceğiz. Daha ne olsun ki?

Şunu da eklemek isterim; kesinlikle ve kesinlikle benim söylediklerimi kabul edin anlayışına sahip değilim. Bu girişimi etrafınızda gördüğünüz diğer oluşumlara benzetmeyin. Sorgu Vakti; herhangi bir kurum, kuruluş veya oluşumun etkisi altında değildir ve olmayacaktır. Ana mottolarımızdan biri “kendiniz araştırın” şeklindedir. Demem o ki, burada bir fikri dayatmaya çalışan ya da sizi bir tarafa çekmeye çalışan kimse yok. Ne olduğunuzun, kim olduğunuzun, dini, siyasi, ideolojik görüşünüzün bir önemi yok. Burada önemli olan; benim anlattıklarımdan tabiri caizse bir ders çıkarıp kendi yolunuzda ilerlemeniz. Araştırmadan kabul etmek günümüzün en büyük hastalığı. Ben asla, bana inanın diye videolar çekmiyorum ya da bana güvenin, benim gibi düşünün diye. Amacım sizin kendi düşünce deryanıza açılabilmenizi sağlamak.

Sorgu Vakti kanalı ile ilgili düşüncelerinizin biraz daha şekillendiğini düşünüyorum. Öyleyse bir alt başlığa geçebilir ve beni, amacımı daha iyi anlayabilirsiniz. Eğer üşengeç biriyseniz sizi direkt kanalıma da yönlendirebilirim. https://www.youtube.com/sorguvakti bu linkten kanalıma hemen geçiş sağlayabilirsiniz. Diyorsanız ki ben okumaya devam edeceğim. O zaman harika! Sizlere kısa bir kanal tanıtımı videosu ile destek sağlayacağım. İyi seyirler…

Sorgu Vakti Kanal Tanıtım Videosu

Kuruluş Aşaması

Sorgu Vakti kanalının ne olduğunu artık anlamışsınızdır. Peki nereden çıktı bu Sorgu Vakti? Koskoca kanal sonuçta, nasıl kuruldu yahu? İşte şimdi sizlere Sorgu Vakti kanalımızın kuruluş hikayesinden bahsedeceğim. Süreci daha iyi anlamanız adına bu yazıdan sonra https://kazimgokay.com/kimdir/ adresinde bulunan ve beni detaylarıyla anlatan yazıma da göz atmanızı öneririm.

Aklımda hep bir “şey” yapma düşüncesi vardı. Ama inanın bana, ne olduğunu kendim de bilmiyordum. Hayat amacımı yeni keşfetmiştim ve insanlara nasıl ulaşabilirim diye düşünüyordum. Aklıma tabii ki günümüzün popüler mesleklerinden olan Youtuberlık geldi. Aslında kendimi Youtuber olarak tanımlamıyorum ama genel tabire uyalım şimdilik. Youtube bildiğiniz üzere etkileşimi kolay ve insanlara kısa yoldan ulaşabileceğiniz bir platform. Televizyona çıkıp, derdimi anlatayım desem, bir sürü tanıdık devreye sokacaktım, uğraşmak istemedim(!). Bildiğiniz üzere bileğinizin hakkı ile bir yere gelmek günümüzde çok zor. Youtube bu konuda büyük fırsatlar içermekle birlikte, çetin bir rekabeti de içinde barındırıyor.

Hepiniz tanık olduğu üzere; bilgi, felsefe, eğitim içerikli videolar pek de izlenmiyor. İzlenmek için ya çok şanslı olmanız lazım, ya da reklam verecek paranız. Bende ikisi de yoktu, bu girişime başlarken de aklımdaki en büyük soru buydu. Sonuçta, onca emeğin ardından yalnızca aile üyelerinizin izlediği bir kanalının olmasını kimse istemez. Doğru strateji ile ilerlemem gerekiyordu, bunun için de uzunca bir araştırma sürecine başladım.

Kuruluş Günü

31 Mart 2020 gecesi kanalı kurdum ve kanal ayarlarını araştırmalarım doğrultusunda yapacak şekilde ilerlemeye başladım. İnsanlara bir şeyler anlatmak lazımdı ama en kısa yoldan ve en geniş kitleye de ulaşmak lazımdı. Bunun için çeşitli videolar izledim, yetmedi eğitimler satın aldım. Bu yazıyı 14 Eylül tarihinde kaleme alıyorum ve inanın bana, hala bilmediğim bir sürü şey var. Gittikçe gelişiyorum ve sizlere en iyi içeriği sunmaya gayret ediyorum. Hem kaliteli içerik, hem de kaliteli çekim ve yayın ile… Araştırmalarım sonucu o dönem; tamam öğrendim! Dedim ve ilk videomu yayımladım. Halbuki hiçbir şey bilmiyormuşum. Daha yeni yeni oturuyor kanalım ve bunu tecrübe ederek öğrenmekten de oldukça memnunum.

Kanalı açtığımda da aslında çok fikir vardı kafamda. Doğru bilinen yanlışlar, tavsiyeler, öneriler derken ne tarz içerikler üreteceğime tam anlamıyla karar verememiştim. Zaman ilerledikçe düşüncelerim de netlik kazandı ve kişisel gelişim, felsefe ve bilim odağında kalmaya karar verdim. Sizlere bu konuların ana ve alt başlıklarında içerikler sunmaya da devam edeceğim. Takipte kalın!

Kuruluş Amacı

Aslında uzun uzun anlatabilirdim ama zaten yukarıda biraz bahsettim. Aşağıda göreceğiniz şekilde kısaca maddeler halinde de açıkladım. Kanalı açmamın sebebi, aslında hayatımın amacını gerçekleştirmek. Bunu da sizlere bir videomda anlattım. İsterseniz onu da izleyebilirsiniz. Kolay ulaşabilmeniz adına hemen aşağıya bırakıyorum. İyi seyirler dilerim. Sonrasında yazıya devam etmeyi unutmayın!

Soru Cevap Videosu

Sorgu Vakti Kanalı’nın Kuruluş Amaçları

  • İnsanları sorgulamaya ve düşünmeye yönlendirmek.
  • Eğitici bilgiler ile bir bakış açısı kazandırmak ve insanlara fayda sağlamak.
  • Okumaya ve okuduklarını anlamaya teşvik etmek.
  • Motivasyon ihtiyacını karşılayıp, amaca giden yolda insanların emin adımlarla ilerlemesini sağlamak.
  • Bilime, sanata, edebiyata, felsefeye ve kişisel gelişime dair ufuk açıcı içerikler ile bireysel gelişime katkıda bulunmak.

Sorgu Vakti Felsefesi

Sorgu Vakti’nin elbette bir felsefesi de var. Sokrates’in “Sorgulanmamış bir hayat yaşamaya değmez” sözü beni (Kazım Gökay Çiftci) çok etkiledi. Önce kendi hayatımı sonra da insanların hayatını yaşamaya değer kılmak için çalışmalara başlamama vesile oldu. Felsefenin en önemli konuları hep ilgimi çekmiştir. Yüzyıllardır süregelen ve büyük düşünürlerin ortak sorgu konuları tesadüfi olamazdı herhalde. Aklın yolu birdir ya, onlar da ana konular temelinde oldukça kafa patlatmış ve kendilerince cevaplar bulmuşlar. Ben de temel konuları esas alarak ilerlemekteyim. Tarihte görüyoruz, özellikle günümüze yakın filozoflar, para ve toplum temelli sorgulama içinde hapsolmuşlar. Asıl düşünülmesi ve cevabının yaşarken bulunması gerekenden uzak kalmışlar. Her zaman derin düşüncenin daha etkili olduğu kanaatindeyim. Bir konuya olabildiğince en derin, en geniş bakış açısı ile yaklaşmalıyız. Aşamalı ilerlemeyi her zaman daha doğru bulmuşumdur.

Adeta bir piramit gibi, yavaş yavaş ama genelden özele giderek ilerlemeliyiz. Günümüz filozoflarının belli sınırlar içinde kalmasının asıl sebebi de çevrelerindeki akımların onları derin düşünceden alıkoyması. Çevrelerindeki akımlar, toplumsal sorunlar neticesinde ortaya çıkmış. Fakirlik, adaletsizlik gibi konular o kadar gündeymiş ki düşünürlerin de başka konularda yorum yapması neredeyse imkansız hale gelmiş. Tabiri caizse günü kurtarmaya çalışmışlar. Bence temel konular hakkında fikir sahibi olunmadan spesifik konulara odaklanılırsa işin içinden çıkılamaz. Benim ve dolayısı ile Sorgu Vakti kanalının da esas aldığı felsefe; temel konuları çözümlemek üzerine kurulu.

Örnek; Genelden Özele Sorgulama Piramidi

Sonuç

Sorgu Vakti Nedir? Sorusunu elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. Eminim aklınızda başka sorular da vardır. Bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Sorularınız, teklifleriniz ve önerileriniz için bana ulaşabileceğiniz aktif bir adres bulunmakta; iletisim@kazimgokay.com

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizleri Youtube kanalıma da beklerim. https://www.youtube.com/sorguvakti adresinden kanalıma abone olabilirsiniz.

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu