fbpx
FelsefeGündemKişisel Gelişim

Ölüleri Diriltmek Sizce Mümkün Mü?

Tarihin her döneminde toplumlar, yeniden dünyaya gelmenin yolunu aramışlar. Mısırda mumyalama, Antik Yunan, Hindistan ve yine Mısırda reenkarnasyon gibi kimi dini, kimi ise bilimsel birçok inanış ortaya çıkmış. Günümüze gelene kadar da bu inanışlar etkisini göstermiş ve bilim dünyasını yerinden oynatacak deneyler yapılmış. Bu yazıda Robert Cornish, Paul Segal gibi bilim insanlarının deneylerinden yola çıkarak ölü diriltmeyi konuşacağız ve ölümün tanımını hep birlikte yapacağız.

Ölüler Diriltilebilir Mi?

Diriltme aslında bizim Hz İsa’dan bildiğimiz bir olay. Çok da uzak değiliz bu konuya. Mucize şeklinde, diriltme olaylarını hep duyduk. Kimi dini ve mistik inanışlarda, bunu evrenin yasası olarak kabul edenler de var. Bunlardan etkilenerek tarihte birçok çalışma yapılmış, dikkat çeken biri ise Robert Cornish’e ait.

Cornish Deneyi

Cornish 1930’larda bir düzenek kurarak ölü hayvanları canlandırmaya kalkıştı. Yeni ölen bazı köpeklerin damarlarına adrenalin ve pıhtılaşma önleyici enjekte etti. Bazı denekler kısa bir süreliğine hayata döndüler fakat körlük ve ağır beyin hasarıyla birlikte. İlerleyen zamanlarda insanlar üzerinde de deney yaptı fakat hiçbirinde başarılı olamadı. Çalışmalarını geliştirip, akciğer sistemli yeni bir deney geliştirirken de kalp krizi geçirip hayatını kaybetti.

Onun çalışmaları bilim dünyasında ciddi bir soru ortaya çıkardı. Gerçekten insanları diriltmek mümkün müydü? Şu anki teknoloji ile olmasa da ileride bu mümkün olacak mıydı?

Dondurulmuş İnsanlar

1700’lerde Benjamin Franklin’in, dönemin doktorlarına gönderdiği bir mektup var. “Keşke insanları dondurup ileride uyandıracağımız bilimsel bir metot mümkün olsaydı da 100 sene sonrasındaki Amerikayı görebilseydim diye. Dedikleri aslında bilime ışık olmuş.

Onun söylediklerinden ve Robert Cornish’in çalışmalarından yola çıkarak. Kısa bir süre sonra insanları dondurmaya başladılar. Halen binlerce insanın donmuş bedeni saklanıyor ve ileride tekrar yaşama döndürülebileceği sanılıyor. Aslında bir güvenceleri de var. O da Paul Segal’in deneyi.

Paul Segal’in Köpeği

1992 yılında Segal; Bir köpeği dondurduktan sonra tekrar diriltmeyi başarmış. Köpeğin kanı çekildikten sonra dondurulup, 70 dakikalık klinik ölümünün ardından kan tekrar enjekte edilip, köpek yaşama döndürülmüş. Cornish’in deneyinin aksine, köpekte herhangi bir farklılık da olmamış.

Bu deneyin başarılı olmasından sonra insanların bedenini saklayan firmalar çoğaldı ve şu an belirli bir ücret karşılığında, bedeninizi otopsi yapılmadan saklatabiliyorsunuz.

Canlandırmayı Başardılar!

Daha geçen sene, bir domuz beynini hayata döndürdüler. Bir insanın da kanını dondurarak, geçici ölüm durumuna sokup, sonrasında canlandırmayı başardılar. Aslında bu gelişmeler geleceğe dair güzel gibi görünse de, bana pek de mümkün gelmiyor. Evet, bu konudaki çalışmalar sürüyor, fakat net bir şekilde ölü diriltmek mümkün diyemeyiz. Şu an yapılanlara da aslında ölü diriltme çalışması da denmemeli.

Yapılan Manipülasyon Mu? Ölü Diriltme Mi?

Yapılan aslında ölmeden müdahale etmek. Yani organın tam ölümü gerçekleşmeden kurtarılması ölü diriltmek anlamına gelmez. Bu beyin için de geçerli. Şimdiki deneylerin bize gösterdiği; ölümü yavaşlatabildiğimiz ve bedeni askıda bırakabildiğimiz. Bu bozulan bir musluğu havluyla kapayıp, ustanın gelmesini beklemek gibi. Tıbbın ilerlemesini ve ileride yetkin bir doktorun gelmesini bekliyoruz aslında. Bu deneyler bize, bizden sonraki toplumların hayatımızı kurtarabileceği sinyalini veriyor. Ama üzgünüm ki ölüyü diriltmek mümkün değil. Ölüme dair yapılan bir tanım farklılığından dolayı bir yanlış anlaşılma mevcut.

Bilim bizi nereye götürüyor bilinmez ama ileride çok daha ilginç deneylerin ortaya çıkacağı kesin. Yazımı beğendiyseniz, aşağıdan videomu izleyebilir ve kanalıma abone olabilirsiniz. Serinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz. Bir sonraki videomda görüşmek üzere.

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu