fbpx
Kişisel Gelişim

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Merhaba, bu yazımda Obsesif kompulsif bozuluk yani okb nedir sorusunu cevaplayacağız. Takıntılarınızdan kurtulma konusunda çaba sarf etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bugün takıntı nedir öğrenecek ve okb konusunda temel bilgi sahibi olacaksınız. Keyifli okumalar dilerim.

Takıntılardan Nasıl Kurtuluruz?

Yapılan araştırmalarda her 10 insandan 8inin bir takıntısı olduğu görülmüş. Bu yazıda sizlere takıntının neden oluştuğunu ve onu nasıl yenebileceğimizi anlatacağım ve okb hakkında sizlere bilgiler vereceğim.

Önemli bir uyarı! Bu yazıda anlatılanlar obsesif kompulsif bozukluk tedavisi niteliğinde değildir!

Okb Nedir?

Her takıntımız bir hastalık anlamına gelmez. Buradaki ölçü; eğer o takıntı yaşamınıza engel oluyorsa ve gün içinde sizi işgal ediyorsa, tedavi edilmelidir şeklinde. Okb de anlayacağınız üzere, ileri seviye takıntı demektir.

Takıntı Nedir?

Takıntı kısaca; yanlış olduğunu bildiğimiz halde kendimizi onu yapmaktan alı koyamadığımız davranışlardır. Eğer bir düşünceyi ciddiye alır ve sürekli tekrarlarsak, onu önemli hale getiririz ve bu önem arttıkça o düşünce kafamızda daha fazla yer işgal eder ve bir takıntıya dönüşebilir.

Telefon bağımlılığı

Okb’den Neden Kurtulamıyorum?

Takıntılardan bir çırpıda kurtulamayışımızın sebebi de aslında o takıntının bizde anlık bir huzur hissettirmesinden kaynaklanıyor. Bazı kişiler, ellerini yıkamadan duramazlar, yıkadıkları an bir rahatlama hissederler. Fakat bu rahatlama, uzun vadede bize zarar verebilir. Anlık olarak rahatlıyoruz ama aslında hiçbir şey kazanmıyoruz, aksine birçok şey kaybediyoruz, örneğin zaman gibi.

Obsesyon ve Kompulsiyon Nedir?

Obsesyon ve kompülsif takıntılar farklıdır. Obsesyon; düşünce halindeki takıntıdır. Kompülsif ise bunu hayata geçirmenizdir. Örneğin; evden çıktıktan sonra, acaba ocağın altını açık mı unuttum? Demeniz bir obsesyon iken, eve geri dönüp ocağın altını kapatmanız kompulsiyondur. Genelde obsesyon boyutundayken sağlıklı bireyler onu yener. – Hayır ocağın altını açık bırakmamıştım, deyip yoluna devam edebilir. Bu takıntı sürekli hale gelmediği sürece de pek bir zararı yoktur. Hastalık seviyesinde bozukluklarda ise kişi kurguya girer.

– Ya anlattım da, galiba anlamadılar. Tepki de vermiyorlar baksana, neyse bir daha anlatayım… Gibi kafasında kurgular yapar ve çözüm arar. Çözüm olarak bu takıntısını devreye soktuğu için o an halinden memnundur ama aşırılığa ulaşan her takıntının mutlaka çözülmesi gerekir.

Takıntılardan Kurtulmanın Yolu Nedir?

Takıntılarımızdan kurtulmak elbette mümkün. Basit düzeydeki takıntılarımızı yenebileceğimiz önemli bir özelliğimiz var, o da  irademiz. İrademiz var olduğu sürece, kontrolü elimize alabilir ve bu takıntılardan kurtulabiliriz.

Nasıl? Gıdıklandığınızda kendinizi sıkıp, gıdıklanmadan durabiliyorsunuz. Tam olarak aynı şey olmasa da takıntınızda da iradenizi güçlü tuttuğunuzda ondan kurtulmanız kolaylaşır.

İşte Takıntılardan Kurtulmanın Yolu!

Kendimden örnek vermem gerekirse, ben egoist bir yaklaşımla takıntılarımdan kurtuluyorum. Hepimizin egosu var ve doğru kullanımda işe yarayabildiğini düşünüyorum. Bir takıntım tuttuğunda ya da rahatsız olduğum bir davranış gerçekleştiğinde, egoist söylemlerle kendimi yüceltiyorum; sen mi dayanamayacaksın? Sıradan biri misin? Yenilecek misin şimdi? Gibi söylemlerle kendimi motive ediyorum ve güçlü bir iradeyle problemden kurtulabiliyorum. Ego insanın zayıf noktalarından biridir ve kimse yenilmeyi istemez. Belki size klasik gelecek ama, pes etmediğiniz sürece her şeyi başarabilirsiniz.

Tabii burada egodan mecazi bir kasıt olduğunu söylemek isterim. Bir hastalığı, belki de başka bir hastalıkla yenmeyi tavsiye etmek asla doğru olmaz. 

Takıntının Tedavisi Mümkün Mü?

Eğer ileri boyutta bir takıntınızın olduğunu düşünüyorsanız da korkmayın! Bu, geçmişte yaşadığınız bir travma sonucu oluşan stres bozukluğunuzdan kaynaklı olabilir ya da obsesif kompulsif bozukluğunuz olabilir. Tedavisi hali hazırda varken, tedavi olun. İlaç takviyesi ve Bilişsel Davranışçı Terapi, ileri seviyede takıntılara çoğunlukla yeterli oluyor. Psikolog veya Psikiyatra gitmenizi ve maksimum çaba sarf etmenizi öneririm. 

Umarım faydalı olabilmişimdir. Yazımı beğendiyseniz, Youtube kanalıma abone olmayı unutmayın. Her Çarşamba akşam 6’da ve her cumartesi 4’te sizlerleyim. Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu