fbpx
Felsefe

Neden Bir “Anlam” Arıyoruz?

Hep konuşuyoruz, hayatın anlamı var veya yok diye. Bu yazıda hayatın anlamı nedir? Sorusundan çok, neden bir anlam arayışındayız? Ve gerçekten hayatın anlamı olmalı mı? Sorularına cevap arayacağız.

Anlam Arayışımızın Nedeni

Yokluk bizde bir kötülük algısı yaratır. İnsanda hep bir sahip olma duygusu vardır. Eşya işine yaramasa da almak istersin. Elinde olmayışı bir kötülüğü, acizliği simgeler. Bu da biraz ona benziyor. Anlamsızlığı kendimize yakıştırmıyor, her şeyin anlamlı olmasını yani elimizde bulunmasını istiyoruz. Anlamın varlığı matematiksel olarak yokluğundan büyüktür. Anlamın var olması aslında biraz da işimize geliyor. Belki de egomuzdan, boşa yaşamış olmayı hak etmediğimizi düşünüyoruz.

Üstünlüğün Getirdiği Sorumluluk

Şu anki bilgimizle bu gezegende, belki de evrende en gelişmiş canlı biziz ve bundan dolayı aslında bir sorumluluk duygusuna sahibiz. En özel, en güçlü, en zeki olmak hep zordur. Çünkü hem başkalarının, hem kendinizin beklentisi çoğalır. Sınıf birincisi olan çocuğun ileride en çok parayı kazanan olması beklenir. Çocuk da aslında içten içe bunu ister. Kendine asgari ücretle çalışmayı yakıştırmaz. Bizim de en gelişmiş canlı olmamızdan kaynaklı kendimize ve çevremize dair hissettiğimiz sorumluluklar var. Doğayı koruyalım deyip, bir sorumluluk görüp, harekete geçeriz. Çevremizi, dünyamızı sahiplenmiş ve bizim olduğunu kabullenmişiz. Kimse çiçeklere zarar verdi diye bir hayvana kızmaz, doğası gereği normal karşılar fakat bir insan zarar verse, büyük suçlu olur. Çünkü bizde diğerlerinde olmayan bir bilinç var. Bu bilinç sayesinde de bir sorumluluk hissediyoruz.

Peki bu sorumluluğun hayatın anlamıyla ne alakası var?

Üstünlüğümüzün doğurduğu sorumluluk ile, ya ölümsüzlüğü bulup, kendimizin ve çevremizin sonsuza dek yaşamasını istiyoruz. Ya da dinimizin bizi sonsuzluğa götürmesini istiyoruz. Anlam aramamızın temel sebebi de bilimsel olarak sonsuzluğu bulamayışımız. Eğer her koşulda sonsuza kadar yaşama şansını elde edebilsek, anlam dediğimiz yere zevk der ve geçeriz. Fakat bulamadığımız için, bir anlamı olmalı diyoruz.

Yaşıyoruz ve bir gün öleceğiz, bir anlamı yoksa neden yaşıyoruz ki? Ölümle yaşam arasındaki tek fark birinin anlamlı olmasıdır. Varlıkla yokluğu ayıran tek şey anlamdır. Tesadüf eseri gelinen bir dünyada yaşamdan söz edilemez. Varsın, yoksun, iyisin, kötüsün, bu yargıların hiçbirinin değeri yok. Çünkü daha sonra olmayacak bir türün, izi kalmayacak davranışları neden önemli olsun ki? Eğer sonsuzluğa dair inancınız ve çalışmanız yoksa, bu dünyada boşa yaşamışsınız demektir. Şöyle düşünün; anlamsız bu dünyada bir milyon yıl sonra, insan nesli yok, belki dünya yok, evren yok.. Bizden bir kalıntı yok, varsa da bir şey ifade etmiyor, gören-duyan yok. O zaman, şu anı değerli kılan ne? Biz buna anlam diyoruz işte. Hayatın bir anlamı olmalı ki, yediğim yemek, içtiğim su, en önemlisi de çabaladıklarım değer kazansın.

Sonsuzluk ve Din

Burada din ve sonsuzluk kavramını bir ele alıyorum. Çünkü bu dünyayı anlamlı kılacak iki kavram var. Din, daha doğrusu dinlerin çoğu diyeyim, çünkü ilginç din anlayışları da var sonuçta. Din bize bu dünyayı bir anlam uğruna yaşayacak fırsatı sunuyor ve kuralları, şartları belirliyor. Sonsuzluğa ulaşmanın yolunu gösteriyor. Öte yandan, bilimsel sonsuzluk da yaşam için bize bir fırsat sunuyor. Yani yaptıklarımızın boşa gitmemesini sağlayacak tek şey sonsuzluktur. İyiliğin ve kötülüğün gerçek hale gelmesini ve anlamının olmasını sağlayacak tek şey de sonsuzluktur.

Sonuç

Aslında tartışılacak bir zaman kavramı da var. Sonsuzluğun ifade şekli de değişebilir sonuçta. Fakat hep söylediğim gibi, elimizdekine göre argüman oluşturmak zorundayız. Elimizdekine bakınca da, hayatımızın anlamının olması gerektiği sonucuna varıyorum ben.

Bu konu hakkında düşünmenizi ve araştırmanızı istiyorum. Yorumlara görüşlerinizi bekliyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Felsefeye dair yazılarımı okumak için https://kazimgokay.com/felsefe/ kategorisine göz atabilirsiniz. Ayrıca yazının video haline aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu