fbpx
Kişisel Gelişim

Konsantrasyon Artırma Teknikleri

Merhaba arkadaşlar, Sorgu Vaktine hoş geldiniz, bu yazıda sizlere nasıl daha iyi konsantre olabileceğinize dair ipuçları vereceğim. Konsantrasyon artırma ile ilgili merak ettiklerinize buradan ulaşabileceksiniz. Lütfen dikkatinizi ayırmadan bu yazıyı okuyun.

Konsantrasyon Nedir?

Kısaca; dikkatimizi bir noktaya toplayarak, algımızın en yüksek düzeye ulaştığı andır diyebiliriz.Algıda seçiciliğin burada etkisi çok büyüktür. Algıda seçici olduğumuz konularda pek konsantrasyon problemi yaşamayız. Bizim genelde ilgimizi çekmeyen konularda konsantrasyonumuzu sağlamamız gerekir.
Konsantrasyon eksikliği, kontrolü kaptırmamızdan kaynaklanır. Modern dünyada bunun en büyük sebebi teknoloji diyebiliriz. Televizyon, telefon bu konuda bizim en büyük düşmanlarımız.

Tabii ki konsantrasyon eksikliğinin sebebi sadece teknoloji dünyası değildir. Öncelikle çevresel şartların iyi olması gerekiyor. Gürültülü ortam ve dağınık çalışma masası konsantrasyonumuzu bozmaya yeter. Birçok öğrencinin dikkat bozukluğu sebebiyle doktora gittiğini gördüm gerçekten psikolojik bir probleminiz var mı yok mu bunu anlamanız için, öncelikle diğer etkileri ortadan kaldırmanız gerekiyor. Ortamınızı düzenlediniz, her şey istediğiniz gibi. Fiziksel olarak da bir engeliniz yoksa örneğin uykusuzluk gibi, o zaman konsantre olma yollarına başvurabilirsiniz.

Önce çaba sarf edin. Basit iç ve dış etkenler sizi olumsuz etkiliyor olabilir. Ya da hiçbir etken yoksa gerçekten dikkat bozukluğunuz da olabilir. Evde tanı koyamazsınız ama en azından temel egzersizlerle çözüm bulup bulamayacağınızı anlayabiliriz.

Konsantrasyon Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Konsantrasyonunu Artır

İlk egzersizimiz bir noktaya odaklanmak. Bir obje seçin ve yalnızca bakın. Bir hayale falan dalmadan. Örneğin 25-30 saniye boyunca duvardaki bir noktaya odaklanın. Bu egzersiz odaklanma kabiliyetinizi artıracak. İkincisi, kendinizi tanıyarak bir çalışma süresi ayarlayın ve bir işe odaklanın. Bu yazıyı okuyan herkesin konsantrasyon süresi farklı olabilir. Pomodoro tekniği ile çalışmada 25 dakika ortalama olarak alınır. Hatta bir videomda da önermiştim fakat sizde bu 15 dakika veya 40 dakika da olabilir. Kendi deneyimlerinizden yola çıkarak örneğin genelde 15. Dakikada dağılıyorsanız, bu sisteme de 15 dakika ile başlayın. 15 dakika boyunca tek bir iş yapın. Bir sonraki denemenizde bu süreyi biraz artırın. Bu şekilde konsantrasyon sürenizi yavaş yavaş yükseltebilirsiniz.

Kendinize Ödüller Koyun

Bir diğer önerim ise kendinizi ödüllendirin, aslında konsantrasyon kazanmak da alışkanlığa oldukça benziyor. İlgisiz olduğunuz bir konuda konsantre olmanız zordur, işin sonuna bir ödül veya bir amaç koymak çok işinize yarayacaktır. Size kendi deneyimlediğim çok faydalı bir metottan bahsedeceğim. Sayısal verilerden yararlanmak. Örneğin Sorgu Vaktinin 10 videosunu art arda izleyeceğim diyorsanız, video sürelerine değil, adedine odaklanın. İlk videoyu izledikten sonra yüzde 10 izledim demek hedefinize aslında ne kadar yakın olduğunuzu gösterecek ve motivasyon kazanmanıza yardımcı olacak. Yüzdelik şekilde gittiğiniz için ibre bir anda dolmaya başlayacak. Hatta çizerek veya boyayarak da ilerleyebilirsiniz. Görselleştirmek de oldukça etkilidir.

Nerede zorlanıyorsunuz? Örneğin 5.videodan sonra konsantrasyonunuz bozuluyor. Bakın yüzdenize aa! Yüzde 50si bitmiş. Diğer videoları izlemek psikolojik olarak artık size daha kolay görünecek. Bunda başarmışlık hissinin de etkisi var. Bakıyorsunuz yüzde 50 tamamlamışım. Başarmışım, bu kalan süreç için sizi motive edecektir.

Pozitif Düşünce ve Konsantrasyon

Pozitif düşüncelerin burada gerçekten çok büyük etkisi var. Millet sırf bunun için nefes egzersizleri alıyor. Aslında tam da burada anlatmak istediğim iki anekdot var.

Zamanında deney planlıyor Laszlo Polgar bunun için kendisiyle evlenecek bir eş arıyor ve sonunda buluyor. Karı-koca çocuklarına küçük yaştan itibaren satranç öğretiyorlar. Amaçları yeteneğin doğuştan olup olmadığını ispatlamak. Kendileri satranç konusunda yetkin değiller öğretmek için öğreniyorlar. Doğan 3 çocuğa da 2 yaşından itibaren satranç öğretiyorlar ve günde en az 8-9 saat çalıştırıyorlar. Ve deney sonunda 3 çocuk da dünyanın en iyi satranç oyuncuları arasına giriyor ve birçok başarıya imza atıyorlar.

Başka bir hikayede ise iki çocuk var. İkisi de daha önce resim çizmemiş. Veriyorlar boya defter hadi çizin diyorlar. İkisi de benzer güzellikte şeyler çiziyor. Birine süper aferin, harikasın gibi motive edici kelimeler sarf ediyorlar. Diğerine ise daha normal davranıyorlar. İleride görülüyor ki motive edilen çocuk daha çok çalışmış ve resim yeteneğini inanılmaz geliştirmiş. Diğer çocuğun ise resimle alakası kalmamış.

Laszlo Polgar Deneyi ile Konsantrasyon Çıkarımı

Buradan yapacağımız iki adet çıkarım var. Birincisi yeteneğe kalıtsal özelliklerin etkisi varsa da o kadar önemseyeceğimiz düzeyde değil ve çok çalışmak bir işi başarmaktaki tek yol. İkincisi ise motivasyon sağlamak bir işte yetkin olmak için yeterli. Motivasyonumuz olduğu sürece gelişime açık oluruz. Konsantrasyon problemi de dahil olmak üzere hayatımızdaki zayıf olduğumuz noktaları geliştirmek için kişisel motivasyonumuzu sağlamalı ve çalışmaktan vazgeçmemeliyiz.

Sonuç

Son olarak, işin psikiyatri kısmı da olduğu için bu yazıyı okuyan herkes konsantrasyonunu sağlayamayabilir. Birçok denemeye rağmen bir çözüme ulaşamadıysanız, psikolojik bir tedavi görmeniz gerekebilir. Bundan korkmayın. Psikolojik problem deyince insanlar çekiniyor fakat dünyada her 4 insandan birinin ruhsal rahatsızlık belirtisi gösterdiği saptanmış yani eğer psikolojik rahatsızlıkları halen delilik olarak tanımlayacaksanız hepimiz deliyiz.

Unutmayın ki psikoloji insanı ve insanın tepkilerini inceler. Ve bundan yola çıkarak bir tanı koyar. Yani saptanmış bir tanınızın olması kötü değil aksine çok iyidir. Çünkü psikolojinin amacı davranışlarınızı anlamlandırmaktır.

Probleminize dair bir çözüm bulabiliyorken kaçmayın, çözün!

Umarım faydam dokunmuştur, aşağıdan yazımın video halini izleyebilir ve kanalıma abone olabilirsiniz. Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu