fbpx
Edebiyat

Kitap Okuyamıyorum Ne Yapmalıyım?

Merhaba arkadaşlar Sorgu Vakti kanalına hoş geldiniz, etrafınızdan sürekli öneriler alıyorsunuz, herkes size kitap okumanızı öğütlüyor. Eminim ki kitap okumanın faydalarını bilmeyen yoktur fakat, bizler insanız, öyle ha deyince kitap okumaya başlayamıyoruz.
Bugün gerçekten vakti olmayanlar ve kitap okuma alışkanlığı kazanmakta zorlananlar için bir video hazırladım. Bir alışkanlığı nasıl kazanabileceğinizi önceki videomda anlattım. Ona da kartlardan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz yazıya geçelim.

Kitap Okumak

Kitap okumak kolay bir iş değildir, hele ki uzun sayfalı kitaplar gerçekten sıkıcı olabiliyor. Çünkü bir insanın odak süresi yaklaşık 25 dakika. Bir kitabın 25 dakika içinde bizi etkilemesi ve bizde merak uyandırması gerekiyor ki bir daha o kitaba dönelim ve sıkılmadan okumaya devam edelim.Kendinize her gün bir saat, iki saat gibi sınırlar koymaktansa, odak sürenizi de göz önünde bulundurarak ilerlemeniz daha verimli olacaktır. Her akşam yalnızca 25 dakika kitap okumak sizi kitap dünyasına sokmaya yeter, yani minimum 25 dakika diyebilirsiniz. Ne uzun ne de kısa bir süre olduğu için, hem verimli bir şekilde amacınıza ulaşır hem de alışkanlık kazanma konusunda bir adım atmış olursunuz. İlerleyen dönemlerde de bu süreyi kolaylıkla artırabilirsiniz.

Kitap Okuma

Küçük Bir Öneri

Zamanı gerçekten az olanlara; otobüste, arabada, veya uykuya dalmadan, bir kitabı tek seferde bitirebilecekleri bir uygulamadan bahsedeceğim. KitUp uygulaması, uygulamayı kısa süredir kullanıyorum ve gerçekten çok beğendim. İçinde bir sürü çeşitte kitap var ve eklenmeye de devam ediyor. Bir kitabın kesinlikle tamamını okumanızı öneririm fakat buna uygun vakit bulamadığınız zamanlar ya da kitapla alakalı ön bilgi almak istediğinizde KitUp sizlere sesli ve yazılı özet imkanı sunuyor. Sıradan bir sayfalık özetlerden de bahsetmiyorum, detaylı bir şekilde, kitapta işlenen konular felsefeleriyle anlatılıyor. Yolda kulaklıkla müzik dinlemek yerine 10-15 dakika kitap dinleyebilirsiniz. Her gün okula, işe giderken bir kitap bitirmek bence harika. Vaktimizin olmamasını da geçtim, bazen o kadar çok kitap listemizde oluyor ki, hepsini okumamız imkansız hale geliyor ve bu yüzden bazı kitapları es geçebiliyoruz. 
KitUp ile ilgimizi çeken bir kitabı hemen dinleyebilir veya özetini okuyabiliriz, belki bu bize o kitabın tamamını okuyup okumamamız konusunda da fikir verir veya merakımızı gidermemizi sağlar.Ben gerçekten uygulamayı çok beğendim, açıklamaya linkini bırakıyorum, dileyen girip inceleyebilir. Bu arada test etme imkanınız da var. Ücretsiz bir şekilde deneyip görebilirsiniz.

Heyecanı Yüksek Kitaplar

Son olarak, basit ve heyecanı yüksek kitaplardan başlayın. Boş kitap okuyun demiyorum, ama çok da ağır olmayan dili sade kitaplar tercih etmeniz, kitaplara olan ilginizi artıracaktır. Lütfen egonuza yenik düşmeyin, bir çoğunuz ben okurum ne olacak deyip en kalın en ağır kitaplardan başlıyor, sonra kitaplardan soğuyor. Bir şeyi izlemek veya dinlemek daha kolay. Neden okuyalım ki. Bu yüzden sizlere alışkanlık kazanmak için fayda sağlayacak bir kitap listesi hazırladım. Kartlardan ve açıklamadan ulaşabilirsiniz. İlgilendiğiniz alandaki kaliteli ve size kitap okumayı sevdirecek kitapları videomda bulabilirsiniz.
Umarım faydam dokunmuştur, yorumlarınızı bekliyorum videoyu beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayın!

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu