fbpx
Gündem

İzmir Depremi | Bu Depremin Sorumlusu Kim?

Bugün deprem konusunu konuşacağız. Ben İzmir’deyim, depreme tanıklık ettim. İnsanların davranışlarını çok güzel bir şekilde gözlemleme fırsatı buldum. İyisiyle kötüsüyle, sizlere depremde insanların neler yaptığını anlatacağım ve insaniyet namına birkaç şey söyleyeceğim. Gelin hep birlikte, İzmir Depremi nasıl ve neden oldu? Daha yakından bakalım. İzmir Depremi’nin sorumlusu kim? Bu yazıda bulalım.

Depremde Ne Yapılmalı?

Hepimiz, okulda deprem tatbikatı yaptık. Önemsemediğimiz ilk yardım derslerimiz de oldu. Tek ders olduğu için es geçilen, yerine liseye ya da üniversiteye hazırlık testlerinin çözüldüğü derslerdi onlar. Hayat kurtarmaya dair ipuçlarını öğrendiğimiz dersleri dinlemedik. Yaşama ihtimalimizi artıracak taktikleri umursamadık ama o kıytırık sınavda 1-2 tane fazla doğru yapmayı umursadık.

Depremde Hayatta Nasıl Kalınır?

Bu yaşadıklarımızın; toplumun başarı algısından tutun, ahlak anlayışımıza kadar her şeyle alakası var. Fakirlik deyip geçemeyiz, çok daha komplike bir problem bu.

Deprem Bize Neler Öğretti?

Biz, bu depremde çok şey öğrendik, çok şey gördük. Birilerini sorumlu göstermeye çalışıp, siyaset yapanları gördük. Dini vecibelerini yerine getirmeyenlerin cezasını çektiğini düşünenleri de. Depremde altın arayanlar da oldu. Bu depremin altında bir bit yeniği arayanlar da.

Öz Eleştiri

Ben size söyleyeyim, suçluyu başka yerde aramayın. Depremin tek sorumlusu biziz! Beğenmediğimiz ekonomiyi iyileştirmek ve fakir konutları ortadan kaldırmak için hiçbir şey yapmadık. Yapmayana sesimizi de çıkarmadık. 3-5 kuruş fazla kazanmak için müteahhite evimizi peşkeş çektik. Depremden dolayı o ev yıkılınca da dualarımız sizinle dedik.

Ahlak ve Deprem İlişkisi

İnsanı insan yapan şeylerin başında ahlak gelir. Komşusu aç iken tok yatmayan bizler, komşumuz can çekişirken keyif yapmayı da bildik. Ahlak! Ahlak diyorum ya, bütün problemimiz bu. Biz insan değiliz. Siz ya da birileri demiyorum. Biz, hiçbirimiz insan değiliz. Bu, hepimizin suçu.

Depremde Bina Yıkılışı

Hani diyorlar ya; depremden ölenlerin katili mimarlar, mühendisler diye. Onları kim mühendis yaptı? Kim yetiştirdi? Hangi eğitim sistemine kurban gittiler? Neden ucuz mal kullanmak zorunda kaldılar? Hangi ailenin gazabıyla büyüdüler?

İdeal Ahlak Sistemi Nedir? Yazımı okumak için; https://kazimgokay.com/ideal-ahlak-sistemi/

Başkasını suçlamayı bırakın artık. Bir an yetişkin olun, hatanızı kabullenin ve düşünün. Ben ne yaptım? En önemlisi de; ne yapmadım? Deyin.

Eylemsiz Kalan En Büyük Suçludur!

Ülkede, uğraşsam da ne değişecek ki diyen milyonlarca insan var. O kadar zor geliyor ki kötüyü düzeltmek. Sorumluluk o kadar ağır geliyor ki kimse kılını kıpırdatmıyor. Bütün suçlu biziz, bunu kabullenin artık. Düşünmedik, sorgulamadık, araştırmadık, okumadık. Yalnızca kabul ettik. İşimize gelen neyse o şekilde davrandık.

Ahlaksız Deprem Mesajları

Hani diyorlar ya; zina yapanlara müstahak, gavur İzmir diye. Musibet bu; hak eden, etmeyen ayırt etmiyor. Daha doğrusu; senin fikrine uyan ya da uymayan tanımıyor. Eğer hak edişle bir alakası olsaydı, diyeceğim tek bir şey vardı; biz bunu çoktan hak ettik. Yaşayış şeklimizden, ideolojik ya da dini görüşümüzden dolayı değil. İnsanlık görevimizi yerine getirmediğimiz için hak ettik!

İnsanlık suçu olarak adlandırdığım şu tweetleri görünce gerçekten midem bulanıyor. Böylelerinin milyonlarcası ile beraber yaşıyor olmak gerçekten çok tehlikeli! Umarım, bir an önce insan olmayı öğrenirler. İnşallah, inandıklarının ne ifade ettiğini araştırırlar.

Benim hayat amaçlarımdan biri de bu. Defalarca söyledim, ilk defa okuyanlar için tekrar belirteyim. Bunun için kanal kurdum, site açtım. Böyle düşünceleri değiştirmek ve en önemlisi insanları araştırmaya sevk etmek için. Umarım, bir gün bu amacımı gerçekleştirebilirim.

Siz de Youtube kanalıma abone olarak beni destekleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/sorguvakti

Deprem Kime Yaradı?

Her şeyin bir açıklaması var da; birileri acı çekerken sefa sürmeye devam edenlerin bir açıklaması yok. Bundan mutlu olanlar var. İnsanların ölümünden keyif alan ruhsuz ve karaktersiz insanlar var. Hatta, krizi fırsat görüp, yardım adı altında reklam yapanlar da var. Maalesef birilerinin işine geliyor böyle olması. Emin olun, yıkılan binaların yerine yapılacaklar da şimdiden bellidir. Antlaşmalar çoktan imzalanmıştır, merak etmeyin!

Sakın söylediklerimi siyasete ya da herhangi bir tarafa çekmeyin. İnsanlarımız maalesef ki sever her okuduğunu kendi tarafına göre yorumlamayı. Ben, kendim de dahil olmak üzere, herkese konuşuyorum.

Sonuca Gelirsek;

Ben hala insanın değerli olduğuna inanıyorum. Bizlerin kurtarılmaya, gerçek insanlığı öğrenmeye değer olduğumuzu düşünüyorum. Bilmiyorum, belki de hayalperestlik yapıyorum. İş işten geçti mi bilmem ama ben umudumdan vazgeçemem. Umudumu da kaybedersem; amacımı, anlamımı da kaybederim. Ben, bunu istemiyorum.

Lütfen uyanın! Sorumluluğu alın ve kendinize gelin. İlk aşama her zaman kendini değiştirmektir. Bu yazının videosunu aşağıdan izleyebilir ve Youtube kanalıma abone olabilirsiniz. Takipte kalın! Eğer gelişmek ve düşünmek istiyorsanız; ben, size yardımcı olacağıma dair söz veriyorum. Birlikte düşünüp – sorgulayacağız ve dünyamızı anlamlandıracağız. Görüşmek üzere!

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu