fbpx
FelsefeKişisel Gelişim

Hayatın Amacı Nedir?

Bu yazıda hayatın amacına dair örneklendirmeli bir anlatım göreceksiniz. Hayatın amacı nedir? Sorusunu cevaplayacağız ama daha da önemlisi; boşluğa düşen ve amaçtan kopmuş insanlara yardımcı olacağız. Keyifli okumalar dilerim. Umarım içinizi biraz rahatlatabilirim.

Yaşam Sörfü

Hayat bir dalga sense suda çırpınan bir sörfçüsün. Bir yolunu bulup, suyun üstünde kalman gerekiyor. Belki tehlikeli, korkuyorsun, belki de kendine olan inancın yok. Fakat bilmediğin, daha önce tatmadığın bir zevk var orada. Boğulma tehlikesi yaşıyorsun, düşüyorsun, sırf o hazza ulaşmak için ayağa kalkıyorsun. Yılmadan, pes etmeden denemeye devam ediyorsun.

Çünkü bir amacın var; o tahtanın üzerinde dimdik ayakta durman gerekiyor. Artık eğlence bile önemsiz hale geliyor senin için, iş inada biniyor, neden orada olduğunu unutuyorsun. Suyla kavga etmeye başlıyorsun, ama attığın yumruklar nafile, hiçbiri işe yaramıyor. Kazanan taraf olman çok zor. Bu sefer vazgeçmeyi tercih ediyorsun, pes edip bırakıyorsun. Belki güçsüzlükten, belki isteksizlikten. Sadece durmak, tepki vermemek istiyorsun.

Zaman akadursun, sen de o zaman nehrinde akıntıya kapılıp öylece gidiyorsun. Amacın kalmamış, hayattan soğumuşsun. Tutunacak bir sürü dal var, ama sen tutunmaktan kaçınıyorsun. Bazen o kadar çok düşünüyorsun ki, işin içinden çıkman imkansızlaşıyor. Ne yapacağını bilmeden, ortalıkta öylece dolaşıyorsun. Bazense düşünmek bile gelmiyor içinden. O kadar sıkkın, bıkkın bir haldesin ki, yalnızca zamanın akıp gitmesini seyrediyorsun.              

Neden Bir Amaca Yönelemiyorsun?

İsteklerini ihtiyaçlarının üzerine koymuşsun farkında değilsin. Nasıl? Nefes almadan, yemek yemeden yaşayamıyorsan, aynı şekilde; bir anlam uğruna çabalamazsan da yaşayamazsın. Bu konu, düşünüp kararını vereceğin bir şey bile değil aslında. Nefes alırken düşünmediğin gibi, doğru hedefe ilerlediğinde de yolda yaptıklarını bu kadar düşünmezsin, sana ağır gelmez. İsteklerini yerine getirmede bile çokça çaba sarf edebiliyorsun. Çocukken eriğe dalmak diye bir tabirimiz vardı bizim. Cesaretle başkasının bahçesine girer ve erik için kendimizi riske atardık. Düşer-kalkardık, yine denerdik. Çünkü amacımızı seviyorduk, bu yüzden yaptıklarımız zor gelmezdi. 

Hayatın Ortak Bir Amacı Var!

Hepimizin ortak bir amacı olmalı bu dünyada; “iyi olmak”. Nasıl bir biçimde olacağın sana kalmış, bunun bir sürü yolu var. İyi olmak uğruna yaptığın her şey seni bu kötü düşüncelerden uzaklaştıracak.

Etrafındaki insanları sevmiyorsun, bu bir tek sende olan bir problem değil, yeni çağın doğurduğu bir şey. Ama çok iyi bildiğin bir durum var, o da dünyada halen iyi insanların var olduğu. Onlar için, kendin için attığın her adım hayatına mükemmel bir amaç olur. Bu dünyada-evrende; aklı olan, düşünen ve bu yüzden üstün olan bizsek, amacımız da “biz” olmalı. Başka türlü o amacı değersiz hale getirmiş oluruz.

Hayattaki amacın eğer iyi bir futbolcu olmaksa, zoru gördüğünde pes edersin veya sıkılırsın. Ama hayat amacın bu dünyadaki en değerli şey için iyi olmaksa, asla pes etmezsin. Çünkü biliyorsun; ne kadar, herkes bozulmuş desen de, durum öyle değil. Halen iyi ve sevgiye-uğraşa değer insanlar mevcut. Onlar için çabalamak, hayatın için yapabileceğin en güzel şey.    

Neden Başkalarını Önemsemelisin?

Neden yapayım ki? Diye düşünüyor olabilirsin. Neden iyi olmam gerekiyor? Neden başka insanları önemsemem gerekiyor? Dediğim gibi çok basit aslında, bu bir zorunluluk! Suya battığında, çıkmak için çırpınırsın, boğulmamak için; bilinçli ya da bilinçsiz elinden geleni yaparsın. Çünkü vücudun nefes almak, yaşamak ister. Senin ona zıt bir karar vermen, kendi benliğine yaptığın bir baskı sadece. “İyi” zaten olacakken, baskılayıp kötüyü seçiyorsun. Yani zaten iyi olanı yapmaya meyilliyken kendi kendine bir çıkmaza giriyorsun. Çözüm olarak; “düşünmüyorum, kafam rahat” demek, bir kaçış evet. Anlık mutluluğu bu şekilde yakalayabilirsin. Fakat, düşünüp doğruyu seçmek… O haz çok daha fazla zevk içeriyor; belki bu dünyada belki de diğerinde…   

Sonuç

Amacın doğrultusunda bir an önce yola koyulman gerekiyor. Boşa harcayacak vaktin yok, her saniyeni güzel değerlendirmelisin. Bunu da bir amaç uğruna yapmak en iyi yoldur.         

Yorumlara görüşlerinizi bekliyorum, yazının video haline aşağıdan ulaşabilir ve kanalıma abone olarak bana destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere!

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu