fbpx
Kişisel Gelişim

Hangi Tip İnsansın?

Nasıl bir insansınız? Sert, yumuşak, sakin, sinirli… Biliyorsunuz ki yüzlerce farklı kişilik tipleri var hayatımızda. Herkesin farklı değer yargıları ve bu yargılarla oluşmuş kimlikleri var. Hepimiz belli rollere bürünüyor ve o rollerde en iyi performansı sergilemeye çalışıyoruz. Oynadığı rolde iyi performans gösterenlerimiz ise “Oscar” almaya hak kazanıyor ve hayatta ödüllendiriliyor.

Hangi tip insansın serimizin ilk yazısında hangi tip çalışan olduğunuzu bulacağız. İş yerinde size ihtiyaç var mı? Nasıl bir çalışan olmalısınız? Gibi soruları cevaplayacağız. Keyifli okumalar…

Patrona Nasıl Tepki Verirsiniz?

Hayal edin! Patronunuz sizden problemini çözmenizi istiyor. Ona nasıl yardımcı olursunuz?

Anlaşılır olmak için basit bir olaydan yola çıkarak size 5 farklı insan tipinden bahsedeceğim; patronunuz bir gün yanınıza geldi ve bilgisayarım çok ısınıyor bana bir fan bul dedi, çok basit bir problem değil mi? Peki siz bu problemi çözmek için nasıl hareket edersiniz? Şimdi anlatacağım insan tiplerinden hangisisiniz?

1. Bilgisiz:

İstenen konu hakkında bilgisi olmayan insan. Patron geldi ve ihtiyacını söyledi, verilen cevap; “bilmiyorum”. İstenen işi anlamıyor bile, nasıl yardımcı olsun ki? Neden bilgisi olmayan birini patron şirketinde bulundurmak istesin? Bu insan tipi, şirket sahibi tarafından bir “hiç” konumunda.

2. Geçiştiren:

Etrafımızda çokça olan bu insan tipinden bir tane daha ihtiyaç yok. Her şirkette işi sallayan, miskin çalışanlar dolu. Patron fan bul dediğinde verdiği cevap muhtemelen; “ya patron hepsiburada da falan vardır işte ya bakın”, şeklinde olur. Sürekli geçiştirirler, genelde de şirketteki torpilli kişilerdir.

3. Görev Adamı:

Kulağa fena gelmiyor aslında, -görev adamıyım, işi en iyi şekilde yaparım, fakat en az değer gören çalışan tipidir. Bu soruya cevaben, hemen efendim yapayım deyip, Hepsiburada’dan o fanı alır. Teoride iyi bir şey yapar, görev tamamlanır, istenilen şey gerçekleşmiş olur. Fakat bir robottan farkı kalmaz, kendinden bir şey katmadığı için değersizleşir ve sıradanlaşır. Ağabey biz de emir kuluyuz lafına “cuk” otururlar. Bu insanlar en çok yakınan, şikayet eden grubu oluştururlar. Hep, bir türlü terfi alamıyorum, yirmi yıldır çalışıyorum, hakkım yeniyor derler. Bir özelliğin, farklılığın yok ise hakkın yenir tabi, ödül de alamazsın, maalesef değer de göremezsin…

4. Piyasa Uzmanı:

İş biraz daha ciddiye bindi. Genelde şirketin duayeni dediğimiz biraz daha yöneticiye yakın insana geldik. Piyasa uzmanlarının soruya verdikleri cevap büyük ihtimalle şu olur; “patron fan alalım diyorsun fakat onun vakumlu olanları var bilgisayarını daha iyi temizler, havayı güzelce çeker, daha işlevlidir…” Genelde bir çok şirket bu çalışanları arar, onlara ulaşması da zordur. İşten anlayan ve farklı seçenek sunabilen insan sayısı oldukça azdır. Bu yüzden eğer böyle biriyseniz veya böyle olmak istiyorsanız kesinlikle değer göreceksiniz.

Fakat;

5. İş Geliştirme Uzmanı: 

Asıl yapmanız gereken bir fan almak veya daha işlevlisini patrona sunmak değil ki. Önce problemi iyi algılamanız gerekiyor. Sorunu iyi tespit edemezseniz, çözüm de bulamazsınız. Problem patronunuzun bilgisayar soğutucusuna sahip olmaması mı yoksa bilgisayarının çok ısınması mı? Tabii ki de burada ana problem bilgisayarın ısınması. Eğer siz problemi yanlış seçerseniz ona yardımcı olamazsınız ve tek bir bakış açısıyla hareket edersiniz. İşte 5. ve son çalışan tipini diğer hepsinden ayıran şey bu. Hepsi patronun isteğine odaklandı, fakat iş geliştirme uzmanı veya benzer görevdeki çalışanların yaptığı şey; ana problemi en iyi şekilde çözmek ve daha iyi hale getirmek. Verdikleri cevap muhtemelen; “Patron neden fan alıyorsun ki? Bilgisayarın fan sistemi gayet yeterli, şimdi temizler ve iyi çalışır hale getiririz”, şeklinde olur.

İşte fark yaratmak budur. Elimizde olan çözümle yetinmeyip, daha ekonomik olanını veya daha iyisini sunmaktır.

Sonuç

5. İnsan tipi bu yaptığıyla patronunu masraftan kurtarıyor ve problemi optimum şekilde çözüme kavuşturuyor. İşte şirketlerin arayıp da bulamadığı çalışan tipi budur. Siz de fark yaratan, elindeki çözümle yetinmeyip yaratıcı olan, çözüm üretenlerden olun. Bu şekilde değeriniz artar. Kimse yalnızca verdiği emri yerine getiren, veya sürekli işi savsaklayan insanları önemsemez. Onlar gelir gider, siz kalıcı olun…

Makalem hoşunuza gittiyse, Youtube kanalımdan video halini izleyebilir ve kanalıma abone olabilirsiniz. https://www.youtube.com/sorguvakti

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu