fbpx
FelsefeKişisel Gelişim

Başarı Ne ile Ölçülür?

Başarı ne ile ölçülür? Çok para kazanıyorsa adam başardı, zengin koca bulduysa kadın başardı, okulda bütün arkadaşlarını geçti başardı, terfi aldı başardı. Halk ağzında alışık olduğumuz sözler bunlar. Peki soruyorum size, bunların sonunda ne başarmış oldu?

Youtube’da son dönemde popüler olan bir koçluk mevzusu var. Önüne gelene sertifika verildiği için, herkes koç olmuş konuşuyor maalesef. İnternet’ten kısa süreli eğitimler ile o artistik görünen bütün sertifikaları alabiliyorsunuz. 300-400 TL ile uzaktan yaşam koçu, eğitim koçu, terapist bile olabiliyorsunuz. Eğitimlerin herkese verilmesi, gerçekten isteği ve yeteneği olanın ayırt edilememesi çok büyük bir problem. Fikir sunmakla bir derdim yok, isteyen anlatsın araştırmasını, fikrini ama birinin geleceği söz konusuyken, ben koçum gel bakalım benden destek al demek bence özen ve dikkat gerektiriyor.

Bakıyorum videolara, çocukları çıkarıyorlar; YKS’de ilk 100e girdin nasıl başardın gel anlat bakalım? Nasıl ya? YKS de ilk 100e girince başarmış mı oldu? Bu nasıl bir algı? Nasıl bir mantık? Hem eğitim sistemini eleştirelim, bu yarıştan memnun değiliz diyelim, hem de dünyanın en büyük başarısını üniversite sınavında derece yapmak olarak görelim. Sizce de bunda bir çelişki yok mu?

Başarı Nedir?

Başarı yalnızca bir hedefe ulaşmak değildir. Nitelikli bir hedefe ulaşmaktır. Bugün büyük bir bankayı soyma hedefi olan hırsızın bu hedefine ulaşmasına başarı mı diyeceğiz? Hayır, çok büyük bir başarısızlık diyeceğiz. Burada önemli olan başardığınızı sandığınız şeyin niteliği. İnsanlara yararlı mı? Hayırlı bir iş mi yaptınız, önemli olan bu. Bir milyon dolara kavuşmak başarı değildir, bir milyon dolar ile insanlara hayrınızın dokunması bir başarıdır. İnsan toplumla var olur ve topluma katkı sağlamak zorundadır. Hastalandığınızda doktora gerek yok, ben yaparım ameliyatı diyemeyeceğiniz gibi, iyiyken de onlara gerek yok, ben yalnız yaşarım diyemezsiniz. Hepimiz birlikte yaşamak zorundayız ve başarı kriterlerimizde birbirimize olan davranışlarımız çok büyük rol oynar.

Başarı Yanılgısı

Klasik bir söz kalıbı vardır, ben sana avukat-doktor olamazsın demedim, adam olamazsın dedim diye. Çok doğru bir söz bence. Bugün başarı konuşmaları yapan insanlara bakın; yüzde 99’u para kazandığı yolu anlatır. Zorluklar yaşadım ama yılmadım, herkes yapamazsın dedi, ben direndim ve başardım. (ALKIŞ) tebrikler. Onlar yolun sonunda yaptıklarının hata olduğunu anlayacak, bari siz şimdi farkına varın. Ha! Bu arada, hata yapmak dediğim şey para kazanmak değil, istediğiniz kadar kazanın ama bunu odak noktası yapıp, başarı olduğunu sanmak büyük bir hata.

Başarı Yolunda Değiş!

Değişmekten korkmayın! Gerçek başarının komşunun çocuğundan fazla kazanmak olmadığını görün artık. Ben yılmam, gerekirse her yazımda hayatınızın amacını bulun, iyi bir amaç için hareket edin diye söylerim, sorun yok. Önemli olan sizin harekete geçmeniz, düşünmeniz gerekiyor artık. Ben neden buradayım ve ne yapmalıyım sorusunu cevaplamanız lazım. Gerçek başarıya yalnızca hayatınızın amacı ile ulaşabilirsiniz ve bu amaç daha çok para kazanmak veya ünlü olmak falan olmamalı. Örnek aldığınız kişilere dikkat edin, ülkede parası kimin fazlaysa herkes onu örnek alır ama kimse iyilikle uğraşan, bakkal amcayı örnek almaz. Bizler fark etmeden kendi kast sistemimizi oluşturuyoruz, illa resmiyet kazanmasına gerek yok bunun. Parası, konumu kimin iyiyse onu daha da yüceltiyoruz, diğerlerini ise eziyoruz.

Sonuç

Lütfen! Başarı dediğiniz şeylere biraz daha dikkatli bakın. Başarısızlık olarak adlandırıp üzüldüğünüz şeyler aslında o kadar da önemli değil. Zor olan her zaman yaşamaktır, uğruna yaşamaya değer bir amaç edinin ki yolun sonunda başardım diyebilin.

Yazımı beğendiyseniz, aşağıdan video halini izleyebilir ve Youtube kanalıma abone olabilirsiniz. Kişisel gelişim üzerine diğer içeriklerime göz atmayı unutmayın! (bkz: https://kazimgokay.com/kisisel-gelisim/ ) Görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu