fbpx
GündemKişisel Gelişim

Ailenin Önemi

Bugün, aile ortamının çocukların hayatına etkisini ele alacağız. Kötü şartlarda yetişmiş çocuklar daha başarısız, daha hırçın olabiliyorlar. Bu konudaki araştırmaları sizlere aktaracağım ve bu sayede durumun ciddiyetini anlayacağınızı düşünüyorum.

Ailevi Sorun Durumuna Göre Başarı Ortalaması

Ailede yaşanan sorunların çocukların eğitim hayatını etkilediği ortada. Yapılan bir araştırma da bunu destekler nitelikte. 13 ile 17 yaş arası ergenlik dönemindeki çocukların not ortalamalarına bakıyorlar. Özellikle bu yaş grubu ele alınıyor çünkü artık birey olma yolunda ilerleyen, çocukluktan çıkma aşamasında olan insanlar onlar ve tam da düşünüp, kendi kararlarını almaya başladıkları dönem.

Ailevi sorunu olan ve olmayan çocuk sayısı da eşit. 284 kişinin 140ında ailevi sorun varken 144ünde ise yok. Ortalamalarına baktığımızda ise çok ciddi bir fark görüyoruz. Ailesinde problem yaşayanların ortalaması 2.61, yaşamayanların 3.76. Bu kadar ciddi farkın olması gerçekten endişe verici.

Ailevi Sorun Durumuna Göre Öğrencilerin Başarı Ortalamalarını

Bu araştırma aslında ergenliğin getirdiği değişikliklerin çocukların not ortalamalarına etki etmediğini gösteriyor. Yani düzgün, problemi az bir ailede ise çocuklar, eğitimi; en zor geçirecekleri düşünülen dönemde bile en iyi şekilde alabiliyorlar.

Çocukların da en büyük şikayeti; ailesindeki sorundan, kavga gürültüden çok, desteksizlik. Yani ailesi çocuğun eğitim hayatı ile ilgilenmiyor. Çocuk da arkasında herhangi bir destek bulamadığı için yanındaymış gibi görünen kötü niyetli insanlara inanıp, rotasını şaşırabiliyor.

Ailesi ile iletişimi olmayan çocukların ortalaması en düşük düzeyde iken kavga, gürültü gibi problemi olan çocuklar not ortalaması açısından o kadar da büyük etkilenmemişler.

Çocuklara Nasıl Davranmalı?

Çoğu zaman çocuklarınıza kızma hakkınız yok, çünkü kendi ilgisizliğiniz onu başarısızlığa veya kötü yollara itiyor. Değer yargılarının kolaylıkla değişebildiği yaşlarda, çocuklarınızdan desteği kestiğiniz an, bütün geleceği ile oynamış oluyorsunuz.

En önemli öğretmen anne-babadır ve ilk olarak annelik, babalık eğitimi almalısınız. Kendi çocuğunuz dahil, kimsenin geleceği ile oynamaya hakkınız yok.

Ülkemizde aile beklentisi adına yapılmış başka bir araştırmaya geçelim. Araştırmayı okurken bir şey dikkatimi çekti. Yine aynı yaş grubu çocuklara soruyorlar; hata yaptığında ailen seninle konuşuyor mu diye. Yüzde 25i konuşmuyor diyor. Burada ciddi bir umursamazlık var. Çocuğunuz bir hata yapıyor, ve bunun farkında, hata yaptım diyor soruya cevaben ama ailesi onunla ilgilenmiyor. Ne yaparsa yapsın diyor.

Onun haricinde soruyorlar, seni yaptığın iyi bir davranış sonucu ödüllendiriyorlar mı diye, yarısı hayır diyor. Az önce kötü davranışların yüzde 25ini takmayan aile, iyi davranışların yüzde 45ini takmıyor. Yanlış anlaşılmasın, maddi bir ödülden bahsetmiyorum. Davranış açısından bir ödüllendirmenin oranı bu, yani bir tebrik, teşekkür, aferin bile demeyenler %45 i oluşturuyor.

Aslında bu çok daha büyük bir problem. Çocuk doğruyu yapıyor ve bir karşılık alamıyor. Yanlışa yönlendiren en büyük sebeplerden biri de budur. Dünyada suçluların doğmasının sebeplerinden biri de. Yıllarca iyi oldum bir faydasını göremedim, deyip kötüye yönelirler.

Siz çocuğunuza ödül vermedikçe, doğru davranışını tebrik etmedikçe, karşılık göremediği için doğrudan uzaklaşıyor.

Sonuç

Herkesin oturup ilk olarak kendine bakması lazım. Acaba iyi bir eğitim veriyor muyum, diye. İş düşündüğünüz gibi ben seviyorum demekle bitmiyor. Ya da aile kavramı 4 harften ibaret değil.

Hepimizin görevleri, sorumlulukları var. Ne maddi konforu sağlamak, ne yalnızca sevmek buna yeterli değil. Bunu şöyle düşünebilirsiniz; çok paranız biri ile birlikte olmanıza yetmeyebilir, aynı şekilde çok sevginiz de yetmeyebilir. Doğru anda, doğru taktikle hareket etmeniz gerekir bazen. Aslında aile de böyle. Seviyorsunuzdur ama ilginiz yoktur ya da huzuru sağlayamıyor olabilirsiniz.

Bu yüzden lütfen! Daha dikkatli olun. Çocuklarınız geleceğimiz ve geleceğimizle oynamayın. Çünkü bu iş kişisellikten çıktı. Yaptığınız hatalar bütün topluma, dünyaya etki ediyor.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Yorumlara görüşlerinizi bekliyorum. Aşağıdan video halini izleyip, kanalıma abone olmayı unutmayın! Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu