fbpx
Edebiyat

Alışkanlık Kazandıran 7 Kitap Önerisi

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere kitap okuma alışkanlığı kazanmanızda yardımcı olacak 7 güzel kitaptan bahsedeceğim. Listede bildiğiniz klasikleşmiş kitaplar da var, pek bilinmeyen ve okumaya dair kitaplar da, özellikle akıcı ve ilgi uyandırıcı kitaplar seçtim.

Öncelikle listenin 12-13 yaş üstü yetişkin ve yetişkin adaylarına hitap ettiğini söylemeliyim. Okuyan küçük kardeşlerim varsa onlar için de daha sonra bir liste yaparım.

1- Suyu Arayan Adam: Şevket Süreyya; Biyografi, Tarih

Cumhuriyet tarihimize dair, birinci elden yaşadığı deneyimleri bizlere sunuyor. Şevket Süreyya çok kaliteli bir yazar ve dönemi iyi bir perspektifle anlatıyor. Gerek birinci dünya savaşı öncesi ve sırasındaki deneyimleri, gerekse milli mücadele sonrasında yaşananlara tanıklığı Anadolu insanını tanımamız açısından çok iyi bir kaynak. İdealinin peşinden koşan ve koşmak isteyenlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. Tarih ve biyografi tarzı kitaplara ilgi duyanlar için harika bir başlangıç olacaktır.

2- Şeker Portakalı: José Mauro de Vasconcelos; Roman, Otobiyografi

Şeker Portakalı Kitabı

Klasik kitaplardan biri, neredeyse her kitap listesinde vardır. Hayata dair derslerin çıkarılacağı bir kitap. Zezenin dünyasına dalıp gidiyorsunuz. Yazarın kitabı 12 günde yazmış olması da ayrı bir güzellik bence, siz de kitabı saatler içinde okuyup bitirebilirsiniz.

3- Şahane Hatalar: Heather McElhatton; Roman, Kurgu

Normalde önereceğim bir kitap olmaz, edebi açıdan pek de değerli olduğunu düşünmüyorum fakat kitap okuma alışkanlığı kazanmak için harika tercih olduğunu düşünüyorum. Dili basit ve bir bölüm sonunda sizi düşüncenize göre başka bir bölüme yönlendiriyor. Seçimleriniz ve olaya bakış açınıza göre bir hikaye yaşıyorsunuz. Zaman zaman geriye de gidebilirsiniz, güzel bir hayat simülasyonu aslında ve eğlenceli merak uyandırıcı olduğunu düşünüyorum. Belki çok güzel bir dili yok ama, insan merak edip başa dönüyor ve diğer hikaye kombinasyonlarına da göz atıyor. İçinden çıkamayacağınız bir kitap, okumanızı mutlaka öneririm.

4- Simyacı: Paulo Coelho; Roman, Drama, Serüven, Fantastik Kurgu, Macera

Kendi Kişisel Menkıbenizi Keşfetmeye Hazır Olun! Yine harika bir kitap, eminim çoğunuz okumuştur ama böyle bir listede söylemeden geçmemeliyiz. Hayattaki mutluluğumuz bazen bize uzak gibi görünse de çok yakınımızda olabilir. Bunu geç de olsa anlamak hayatın tadını çıkarmamızı sağlayacaktır. Önermesi çok sağlam bir kitap, hakkında söylenecek çok şey var, uzatmayayım, muhakkak okuyun.

5- Dönüşüm: Franz Kafka; Hikaye, Fantastik Kurgu

Franz Kafka’nın Fantastik kurgulu hikayesi, inanılmaz bir kitap gerçekten. Ben de yeni okudum. Okuyucuyu düşündüren bir kitap ve çok kısa, hemen alın ve okuyun. Bir saate bitirebileceğiniz bir kitap. Vakit kaybetmeyin derim…

6- Seçilmiş Kişi: Lois Lowry; Roman, Bilim Kurgu

Bir distopya kitabı, 160 sayfa ve akıcı, rahat okuyabileceğiniz bir kitap. İnsanların seçme özgürlüğünün olmadığı tatsız-tuzsuz bir hayatı çok iyi anlatmış yazar. İnsan olmanın ne demek olduğunu bizlere gösteren bir kitap.

7- Algı Kalesi: Gültekin Karakuş; Edebi Roman

Gültekin Karakuş’a ait müthiş bir kitap. Felsefi konular ve tartışmalar üzerine fantastik bir kurguyla oluşturulmuş. Gerçekten ilginç bir roman. 1873 İstanbul’u ile 2012 İstanbul’u arasında geçiyor. Bir solukta okunabilecek fakat bir lokmada yutulamayacak bir kitap. Mutlaka okumanızı öneririm.

SON

Listemizin sonuna geldik. Buraya eklenebilecek bir sürü kitap var, beğenirseniz bu listenin devamını da yazarım. Kitap okuma alışkanlığı kazanma konusunda hazırladığım diğer içeriğe https://kazimgokay.com/kitap-okuma-aliskanligi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyorum. Bu yazının videosuna ve daha birçok farklı içeriğe https://www.youtube.com/sorguvakti linkindeki Youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz. Abone olursanız çok sevinirim.

Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

Kazım Gökay Çiftci

Sorgu Vakti Kanalı kurucusu. Onlarca madalyaya ve kupaya sahip eski basketbolcu. SEO Uzmanı ve yazar. Bir sloganı da var; "hayatını anlamlı yaşa!"

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu